Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
21 marca Światowy Dz...
Dobranocka nieco str...
kobieco
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

O Kulkach rtęci Wojciecha Roszkowskiego
Wiersze jak matrioszka. Daria Dziedzic

[Wojciech Roszkowski Kulki rtęci. 2011]


Tomik Wojtka Roszkowskiego pt. Kulki rtęci jest nagrodą główną w IV Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką, który odbył się w Świdnicy,
w 2011 roku. Już na samym początku moją uwagę przyciągnął projekt graficzny zbiorku. Widać, że kompozycja zbiorku została dokładnie przemyślana, a wiersze pozbawione błędów interpunkcyjnych i literówek, które zdarzają się niestety bardzo często w twórczości współczesnych literatów.

Wiersze Wojtka Roszkowskiego są jak matrioszka. Kryją w sobie wiele ciekawych wątków, odsłaniają przed czytelnikiem drugie dno: " kiedy szare pudełko staje się matrioszką,/ można rozkładać kolejne kartonowe skrzydła i pikować/
w wąskie szczeliny między opakowaniami, gdzie wszystko jest/ już nieostre, jakby poza czasem: miejsca, w których nie byłem," - [ recykling]".

Z pozoru wydają się opisaniem prostej, szarej rzeczywistości, gdzie dzieje się mnóstwo oczywistych zdarzeń, takich jak rozmowy w pociągu, "balansy na pajęczynie", operacje, niezawinione śmierci niewiniątek, zakupy w hipermarketach, a które są tylko przykrywką do poważniejszych rozmyślań. Niemniej jednak, są opowieścią o byciu człowiekiem w szarej rzeczywistości. Poeta pisze "chcieliśmy być, być i podglądać własne odbicie" - [ motyw], co w dzisiejszych czasach jest niezwykle trudne do osiągnięcia i udaje się tylko wybrańcom, świętym lub filozofom. To bycie jest przecież ciągle zagrożone przez niedomykanie się zastawek, odcięcie piersi, poronienie, lęki przed ciemnością, a jednak w poezji Wojtka Roszkowskiego widać iskierki nadziei na lepszą przyszłość.

Poeta staje się niesamowitym przewodnikiem po rozdrożach metafizycznych
i ontologicznych świata. Autor odmierza tę przestrzeń swoimi zmysłami i intuicją. Nawet jeśli nie poznaje ich dokładnie i dogłębnie, to zostawiają one w jego psychice głębokie ślady. Ostrzega zatem przed ich ponownym dotknięciem przypadkowego podróżnika. Wejście w nie oznacza bowiem zupełne zatracenie, luki w pamięci, oddalenie. (Nie)zwyczajne konsekwencje poznawania świata, urządzonego przez człowieka dla człowieka. Fryderyk Nietzsche powiedział: "Urządziliśmy sobie świat tak, byśmy w nim mogli żyć. Wprowadziliśmy ciała, linie i płaszczyzny, przyczyny i skutki, ruch i spoczynek, kształt i treść... Ale nie są one przez to dowiedzione. Życie nie jest argumentem: między warunkami życia może się znajdować również błąd". I tak dzieje się w kulkach rtęci, gdzie trudno odkryć, na czym tak właściwie to wszystko polega i czym jest dla nas.

Ponadto dostrzegłam również, że poznanie rzeczywistości odbywa się w poezji Roszkowskiego także dzięki odwołaniom do świata literatury, malarstwa i telewizji. Polemika z twórczością Cypriana Kamila Norwida, Salvadora Dali, Dorotą Rabczewską zmienia się w uniwersalną grę słów, znaczeń, poetyk, ideologii, która tworzy niesamowity nastrój poetycki w omawianym tomiku Wojtka Roszkowskiego. Związek z tradycją literacką i ze współczesnymi twórcami stanowi nie lada atrakcję dla wytrawnego znawcy kultury polskiej.

Uważam, że jest to zbiór wierszy, którego nie należy omijać, tylko wziąć do ręki
i pokochać jak własne dziecko. Wracać do niego, odkrywać nowe lądy i wczuwać się
w panującą w nim atmosferę, zanim ktoś pozaciera ślady.Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
6,314,925 Unikalnych wizyt