Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Nowości w Strefie Twórczości
Nowości w Strefie Twórczości


Prezentujemy twórczość młodych poetek, pisarek; każda z nich reprezentuje odrębny, oryginalny styl:

Katarzyna Zając, laureatka licznych konkursów poetyckich, m.in.: IV OKP "Przeciw Poetom" im. Witolda Gombrowicza, XXIII OKP "O Liść Konwalii" im. Z Herberta, XVIII OKP im. Rafała Wojaczka i VI OKP im. K. Ratonia;

Beata Patrycja Klary, autorka książek poetyckich: "Witraże", "Imaginacje" i najnowszej -"Szczekanie głodnych psów" (2010r.) Laureatka wielu konkursów poetyckich - w tym już w 2011 roku "O Strzałę Erosa" w Nowej Soli;

Daria Wolańska, tegoroczna maturzystka, laureatka konkursów literackich F.E.T.A. i Kafel, na swoim koncie ma już publikację w Gazecie Wyborczej.

Zapraszamy do lektury!
Nowości w Strefie Twórczości
Newsy
Genowefa Jakubowska-Fijałkowska w Strefie Twórczości


Genowefa Jakubowska-Fijałkowska jest autorką tomów: "Dożywocie", (1994r.), "Pan Bóg wyjechał na Florydę" (1997r.), "Pochylenie" (2002r.), "Czuły nóż" (2006r.), "Ostateczny smak truskawek" (2009r.). Ostatni - "I wtedy minie twoja gorączka" (2010r.) - jest wyborem wierszy z lat 1994-2009. Genowefa Jakubowska-Fijałkowska: "Być dla mnie poetką to stan ciała, to dreszcze, głód, łaknienie, zapach, smak, węch, wzrok, słuch... wiersz to... nasycenie... nagle źródło. (...) Pisanie wiersza to jest oddychanie, 12-14 wdechów na minutę, ile można wypowiedzieć słów na minutę...czasem nie ma słów tylko oddychanie". *

Zapraszamy do kontaktu z wierszami poetki, ich intensywnością, prawdą bliską życia i ciała.* z wywiadu przeprow. przez I.Mikrut: http://tu-czytam.blogspot.com/2010/01/rozmowa-z-genowefa-jakubowska.html

Nowości
Newsy
Olga Lalić-Krowicka w Strefie Twórczości


Zapraszamy do lektury niezwykłych wierszy poetki polsko-serbskiego pochodzenia - Olgi Lalić-Krowickiej.

Olga jest absolwentką filologii słowiańskiej na UJ w Krakowie, autorką m.in.: tomiku Dzisiaj przyjdzie w brązowym (2006), Niepokoje Niepokoju (2009), Gdy wybuchnie mina (2009), zbioru dramatów Debiut Pana Chwastowskiego (2007). Jest laureatką kilku konkursów literackich w Polsce i Serbii. Mieszka w Dukli, gdzie redaguje strony: www.poezija.com.pl oraz www.poezja.dukla.pl.

Już wkrótce na naszej stronie - recenzja ostatniego tomiku Olgi - Gdy wybuchnie mina...

[recenzja]
Nowości
Newsy
Agata Linek i Kamil Niedźwiedzka w Strefie Twórczości


Agata Linek jest absolwentką Wiedzy o Teatrze oraz Studium Literacko-Artystycznego. Jest laureatką licznych konkursów literackich, autorką tomiku „Jesteś elfem?”(2006). Już wkrótce pojawi się jej nowy zbiór wierszy - „Śmiech ćmy”. Czytaj wiersze Agaty!

Kim jest Kamil Niedźwiedzka? Jej/jego wrażliwość oraz niepewną tożsamość ujawnia tekst OBRAZY, do lektury którego serdecznie zapraszamy...


Joanna Lech w Strefie Wywiadu
Newsy
Fascynują mnie puste miejsca

Wywiad Ewy Świąc z Joanną Lech. O tym, że "pisanie to praca, jak każda inna. Mozolna i systematyczna", o cielesności, kobiecości, "zachłanności" w poznawaniu świata, destrukcji, pustce, "Nawrotach". Zapraszamy do przeczytania wywiadu!

Joanna Lech jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in. im. K.K. Baczyńskiego, T. Sułkowskiego, Z. Dominiaka, R. Wojaczka, Rilkego, Jacka Bierezina. W minionym roku wydała swój debiutancki tomik „Zapaść” (Biblioteka Arterii, Łódź 2009), z którego wiersze można przeczytać na naszej stronie.

Nowości w Strefie Krytyki
Newsy
Agnieszka Wolny-Hamkało w Strefie Twórczości


Zapraszamy do lektury wierszy poetki, krytyczki, publicystki, autorki pięciu tomów poetyckich: Mocno poszukiwana (1999), Lonty (2001), Gospel (2004), Ani mi się śni (2005) i Spamy miłosne (2007).
Agnieszka Wolny-Hamkało współpracuje m.in. z Gazetą Wyborczą, Przekrojem i portalem Polskiego Radia.

Na naszej stronie można także przeczytać recenzję Spamów miłosnych, ostatniego tomiku poetki:
Spamy i wybudzenia Agnieszki Wolny-Hamkało

Zapraszamy!

Grzeczne dziewczynki idą do nieba...
Newsy
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą

"Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą". Ta głośna książka Ute Ehrhardt , wydana w Niemczech w nakładzie ponad 2 miliony egzemplarzy, została przetłumaczona na 25 języków i znalazła się na pierwszym miejscu list bestsellerów w wielu krajach. Książka ta zniknęła z rynku polskiego 5 lat temu. Obecnie przygotowywane jest jej II wydanie w nowej szacie graficznej.

8 marca zostanie zorganizowany w Warszawie koncert promujący ksiażkę z udziałem kobiecych kapel. Więcej: ewa@wydawnictwoszafa.pl

"Ute Ehrhardt demaskuje pułapki, które przeszkadzają kobietom realizować ich własne potrzeby i głośno wyrażać swoje zdanie. Radzi, by odrzucić postawę podporządkowania i śmiało sięgać po zakazane owoce. Tylko niezależne, pewne siebie kobiety mogą odnosić sukcesy, realizować marzenia i nawiązywać partnerskie relacje z innymi."


Nowości w Strefie Twórczości
Newsy
Spotkanie z poetką Justyną Machałowską


Zapraszamy do lektury wierszy Justyny Machałowskiej , znanej czytelnikom wrocławskiej "Odry", katowickich "Opcji", łódzkich "Arterii" oraz antologii literackiej "Pretekst".

Debiutancki tomik Justyny - „Uda, na których śpią psy”, został dostrzeżony i wyróżniony Nagrodą im. Macieja Słomczyńskiego (2009r.). Jego promocja, na którą serdecznie zapraszamy, odbędzie się 11 stycznia w krakowskich Piwnicach Dworku Białoprądnickiego, o godz. 18.
Nowości
Newsy
Kamila Pawluś w Strefie Twórczości


Kamila Pawluś jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu na Debiut, organizowanego przez Kwartalnik Kulturalny "Opcje", Górnośląskie Centrum Kultury i Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Nagrodą główną była publikacja tomu Rybarium.

Promocja książki poetyckiej Kamili odbędzie się 22 listopada 2008 roku (sobota), o godz. 19.00, w Klubie Elektro w Katowicach w ramach ramach imprezy poetyckiej Zbieg Poetycki Na Dziko.

W programie ponadto: Prezentacje poetyckie: Mary Jo Bang (USA), Ron Padgett (USA), Petr Hruska (Czechy), Roman Honet, Wojciech Bonowicz oraz Trupa poetycka Na Dziko (Kobierski, Majzel, Melecki, Olszański, Siwczyk), a także koncert zespołu Kryzys oraz promocja książki Rona Padgetta opublikowanej przez Instytucje Ars Cameralis. Zapraszamy!
Nowości w Strefie Twórczości!
NewsyZapraszamy do lektury tekstów nowych pisarek i poetek na stronie! Polecamy zwłaszcza wiersze z debiutanckiego tomiku Ewy Furgał "Ekstremizmy" (2008), o którym tak pisze Sonia Śniatała: „Wiersze o samotności, gdy ukojeniem jest tylko ta jedna osoba, a nie można całować się z nią na ławce w sąsiednim parku. Wiersze o ucieczce, a jednocześnie o wielkim, choć trudnym kroku do przodu. Kroku do przodu, jaki autorka pokonuje codziennie… Choć wszystko wydaje się tak pesymistyczne i przygnębiające, autorka dostrzega w tej całej szarej życiowej wędrówce, jasne światełko."
Nowości w Strefie Twórczości!
Newsy
Nowości w Strefie Twórczości!Zapraszamy do zapoznania się z utworami pisarek, których twórczość została właśnie zamieszczona na naszych stronach w dziale Pisarki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko! Zachęcamy również do przeczytania bardzo ciekawej pracy Aldony Senczkowskiej pt.">Trudne wyrazy<”, czyli problem z >Żeńską końcówką< w nazwach zawodów i stanowisk w języku polskim", która zamieszczona została w dziale Literatura genderowa i feministyczna.
Strona 8 z 9 << < 5 6 7 8 9 >


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,361,533 Unikalnych wizyt