Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Nowości w Strefie Krytyki
Newsy
Nowości w Strefie Krytyki!


Nowe recenzje tomików poetyckich. Kobiety o poezji mężczyzn.

Daria Dziedzic o "Piątym Królestwie" Romana Honeta:"Brnąc dalej w niedostępne rejony Piątego Królestwa, niby robi się bardziej znajomo, ale nadal wyczuwa się nutkę przerażenia. Pejzaże, które podmiot widzi, nie są zwyczajne, są zarazem groteskowe i surrealistyczne, odstraszają i wywołują obojętność. Intensywność zła(...)." czytaj więcej.... Ponadto tekst Darii Dziedzic o "Kulkach rtęci" Wojciecha Roszkowskiego. czytaj recenzję


"(...) Kobiety noszą w sobie pokłady ambiwalencji, sprzeczności. Być może w tym tkwi ich swoista doskonałość – godzą bowiem sprzeczne żywioły, łączą w sobie niepokój śmierci i ciepło życia", pisze Ewa Świąc w recenzji książki Łukasza Mańczyka "Pascha 2007/Punkstop". czytaj cały tekst...

Zapraszamy!


Polecamy!
Newsy
Polecamy!


Na stronie www.100wierszy.pl możesz w ciągu czterech kolejnych tygodni, przez 28 dni, zaczynając od 7 listopada 2011 r., krok po kroku odkrywać tę tajemnicę(...). Najważniejsi są jednak poeci, poetki i wiersze. Gdy uda Ci się odkryć kawałek mapy, uzyskasz dostęp do wierszy jednego lub kilku autorów.(...)

Dla ciekawych i wytrwałych mamy nagrody – czytnik e-booków oraz zestawy książek ufundowane przez Wydawnictwo FA-art. Najlepsze jest jednak to, że każdy, kto ukończy grę otrzyma dostęp do antologii Poeci i poetki przekraczają granice. 100 wierszy w formie e-booka. Lista autorów i wierszy w niej umieszczonych będzie się przed Tobą stopniowo odkrywała, ale na końcu zaskoczymy Cię raz jeszcze.

10 grudnia, sobota, godz. 18.00 w Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, Mokotów, Warszawa - potkanie wieńczące projekt, a na nim:
-próby odpowiedzi na pytanie: dlaczego warto przekraczać granice?
-odkrycie nazwisk autorek i autorów antologii 100 wierszy
-czytanie wierszy, rozmowa o poezji

Nowości w Strefie Wywiadu
Newsy
Elżbieta Lipińska w Śląskiej Strefie GenderZapraszamy do przeczytania wywiadu Joanny Fligiel z autorką trzech książek poetyckich: „Pożegnanie z czerwienią”, „Maj to łagodny miesiąc”, „Rejestry” - Elżbietą Lipińską, warszawianką z urodzenia, wrocławianka z wyboru, prawnikiem i damą polskiej poezji... Warto!

czytaj więcej...
Nowości w Strefie Twórczości i Strefie Krytyki
Newsy
Wioletta Grzegorzewska i Karol Maliszewski w Ślaskiej Strefie Gender!


Utwór Wioletty Grzegorzewskiej "W tysiącu i jednym kawałku", dotąd nie publikowany w całości na łamach polskich pism, ukazał się w arkuszu "Ruchy Browna", wydanym w niskim nakładzie przez częstochowskie wydawnictwo. Poemat opisuje pobyt u sióstr zakonnych, "gdzie sprawowała swe rządy przełożona Stanisława, jawa mieszała się ze snem, czas teraźniejszy z przeszłym, sacrum z profanum, rzeczy doczesne z nadprzyrodzonymi, asceza z erotyzmem, grzech ze świętością(...)".

Oryginalność, nastrój, niepokój, zagęszczenie kobiecego. Zapraszamy do lektury!

W tekście: Życie kobiety i „coś” Karol Maliszewski dokonuje, w swoim stylu, interpretacji książki W.Grzegorzewskiej: "Pamięć Smieny", (Londyn 2011). Na zachętę, choć podejrzewamy, że nie jest ona specjalnie potrzebna, definicja '"czegoś" wg Karola Maliszewskiego:

>>Niepokojące „coś”, które nieraz szuka słów, a nieraz zamiera w ogólnym wrażeniu, że ich zabrakło. Wówczas pozostaje atmosfera porozumienia, komunikacja odbywająca się na migi, na wewnętrzne poruszenia czegoś. Wyjściem z kłopotliwego używania wyrazu „dusza” jest wykorzystanie posępnego „czegoś”<< czytaj więcej...

Nowości w Strefie Wywiadu
Newsy
Joanna Fligiel i Renata Iwaniec. Ich pierwszy raz - pierwszy przeprowadzony/ udzielony wywiad
.


Renata Iwaniec - ekonomistka pasjonująca się poezją i jogą. Przed debiutem książkowym. Znana w sieci z wielu dobrych wierszy, a szczególnie erotyków. W kuluarach mówi się o niej, że świntuszy tak, że rumienią się najwięksi macho.

Joanna Fligiel - poetka, zajmuje się Strefą Wywiadu ŚSG.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu!
Nowości w Strefie Twórczości i Strefie Krytyki
Newsy
Nowości w Śląskiej Strefie Gender!


Dużo nowego, ciekawego w Śląskiej Strefie Gender. Polecamy wiersze Anny
Agaty Tomaszewskiej
, absolwentki Studium Literacko-Artystycznego UJ, autorki tomików: "Wiersze do czytania" (2005) oraz "lokomotywy, wagony, sukienki" (2006), laureatki wielu prestiżowych konkursów literackich.
czytaj wiersze

Ponadto wiersze młodych, będących wciąż przed debiutem książkowym, poetek: Anny Tlałki, Agnieszki Marek oraz Martyny Łogin.
wiersze poetek

W dziale recenzje - nowe szkice o poezji: Ewy Parmy i Darii Dziedzic.

Zapraszamy!
Nowości w Strefie Twórczości
Newsy
Wiersze Darii Dziedzic w Strefie TwórczościDaria Dziedzic, absolwentka Filologii Polskiej na UŚ, jest jest mieszkanką Dąbrowy Górniczej. Wiersze publikowała m.in. w "Akancie", "Angorze", "Raptularzu Kulturalnym", " Artpapierze" i PkpZinie. Jest autorką dwóch tomów wierszy: "Anioły, sny, wiersze" (Warszawa, 2003) oraz "Wyspa" (Nowa Ruda, 2010).

Już wkrótce na naszej stronie pojawi się recenzja "Wyspy"... Zapraszamy do lektury wierszy Darii!


* czytaj recenzję recenzję Wyspy Izabeli Koćwin-Piotrowskiej...
Nowości w Strefie Twórczości
Newsy
Agnieszka Mirahina w Strefie Twórczości
Agnieszka Mirahina - rocznik 1985, absolwentka filologii: rosyjskiej i polskiej. Autorka książki z wierszami: "Radiowidmo" (Biuro Literackie 2009), która była główną nagrodą w projekcie "Połów 2009".

[O tomie "Radiowidmo": "Debiutancki tom Agnieszki Mirahiny to propozycja oderwania się i spojrzenia z lotu ptaka i żabiej perspektywy "na wszystkie fronty tego świata". Nazwy, rekwizyty i epoki wymieniają się w wielkim tempie, w widmowym świetle i radiowym zgiełku błyskają nieznane pejzaże (...)"].

W 2010 r. wydała książkę: "Do rozpuku" (WBPiCAK 2010). Mieszka w Warszawie.


czytaj wiersze...
Nowości w Strefie Twórczości
Newsy
Nowości w Strefie Twórczości!Joanna Fligiel, urodzona w Katowicach. Ekonomistka, księgarz, poetka internetowa. Jolka to jej alter ego w poezji. Wydała dwa tomy wierszy: Autoportret (2008, Nagroda Główna w Konkursie zorganizowanym przez East Bay American Association - „Debiut 2008”) i Geny (2011, nagroda Grand Prix w III Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Granitową Strzałę”). Mieszka w Bielsku-Białej i Neuss w Niemczech. Głównie zajmuje się lataniem - tam i z powrotem. czytaj więcej (...)

Oliwia Betcher, tłumaczka języka angielskiego, czeskiego i rosyjskiego. Pisze felietony, eseje, recenzje, wiersze i prozę. Publikowała w Szafie, PKPzin, FILTRze, Libertasie, brytyjskiej prasie emigracyjnej i literackiej oraz na stronie internetowej magazynu Cegła i wszystkich polskich portalach literackich. czytaj wiersze...
Nowości w Strefie Twórczości
Newsy
Katarzyna Janicka i jej erotyczne "głowy" w Strefie TwórczościKatarzyna Janicka jest absolwentką Filologii Słowackiej i Studium Literacko-Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na swoim koncie ma publikacje w Odrze, Arteriach, Rzeczpospolitej Kulturalnej i Akancie. Mieszka w Krakowie. Zapraszamy do lektury jej niezwykłych opowiadań: Głowa mała i Głowa dorosłego mężczyzny, pisanych ze swadą, lekkością, odwagą oraz kobiecą wrażliwością na szczegół.

czytaj...
Nowości w Strefie Twórczości i Strefie Krytyki
Newsy
Nowości w Strefie Twórczości!Na naszej stronie wiersze poetek:


Marty Fox – autorki 30 książek, literackiego bloga: http://marta-fox.blog.onet.pl, laureatki Złotego Telefonu – honorowego odznaczenia „Niebieskiej Linii” – Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie, za książkę Coraz mniej milczenia. O dramatach dzieciństwa bez tabu, popularnej autorki powieści dla młodzieży;

wielokrotnie nagradzanej w ogólnopolskich konkursach poetyckich Hanny Dikty oraz debiutantki, autorki niezwykle zmysłowej poezji, Renaty Iwaniec.

Ponadto recenzje:

"Ciało zrobione na miarę. O Przebrani w płeć pod redakcją Pauliny Szkudlarek" Anny Malinowskiej oraz "Po katastrofie. O wierszach Olgi Lalić-Krowickiej" Ewy Świąc. Zapraszamy do lektury!
Strona 7 z 9 << < 4 5 6 7 8 9 >


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,244,518 Unikalnych wizyt