Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Nowości!
Newsy
Nowości w Strefie WywiaduZapraszamy do lektury - rozmowy Joanny Fligiel z Dorotą Ryst oraz Martą Obuch. Dwie kobiety, dwie indywidualności. Na naszej stronie możecie udostępniamy także wyimki z twórczości obu Pań.

Dorota Ryst czytaj wywiad...; twórczość...

Marta Obuch czytaj wywiad...

Marta Obuch. Debiutowała w 2007r. powieścią Precz z brunetami!. Następnie wyszły Odrobina fałszerstwa (2008), Diabelska ewolucja (2009) i Miłość, szkielet i spaghetti (2012). Jest laureatką konkursów poetyckich, drukowała swoje wiersze w wydawnictwach pokonkursowych oraz w Miesięczniku Społeczno – Kulturalnym ŚLĄSK. Należała do grupy literackiej skupionej wokół powieściopisarki i poetki Marty Fox. Autorka ceni sobie humor Joanny Chmielewskiej, dlatego poszła w jej ślady. Twórczość Marty Obuch znalazła wielu czytelników ze względu na lekką fabułę i postacie, które wplątują się w najrozmaitsze afery kryminalne. Obecnie mieszka w Katowicach, gdzie uczy fotografii, prowadzi firmę fotograficzną, a wolnym czasie pisze powieści. Uwielbia gotować i oglądać dobre filmy. Zapraszamy!
nowości w Strefie Wywiadu
Newsy
Nowości w Strefie WywiaduZapraszamy do interesujących wywiadów Joanny Fligiel. Jej rozmówczyniami były:


Joanna Kern - publikuje w polskich czasopismach: "Śląsk", "Strony" i "Indeks". Organizuje wystawy malarskie i reżyseruje przedstawienia teatralne. Mieszka w Krefeld. W 2012 roku wraz z siostrą - Ewą Parmą - wydała książkę "Hajer blues i inne historie". czytaj wywiad...; czytaj fragmenty książki Joanny Kern...


Małgorzata Południak - poetka, felietonistka, animatorka sztuki i menadżer kultury. Kieruje redakcją i działem poezji w sZAFie. Publikuje felietony i eseje w serwisie literackim Allarte. Redaguje dział kulturalny w artpubkultura.blogspot.com organizuje wirtualne wernisaże artpubgaleria.blogspot.com. czytaj wywiad...


Katarzyna T.Nowak - autorka trzech książek: "Moja mama czarownica: Opowieść o Dorocie Terakowskiej" 2005, "Kobieta w wynajętych pokojach" 2007, "Kasika Mowka" 2010. czytaj wywiad...


Godej do mie po naszymu - Joanna Kern i Ewa Parma
Newsy
"Godej do mie po naszymu" Joanna Kern i Ewa Parma


Na naszej stronie prezentujemy fragment książki Joanny Kern i Ewy Parmy pt. "Hajer Blues i inne historie". Esej "Godej do mnie po naszymu" otrzymał wyróżnienie w konkursie opolskiego dwumiesięcznika społeczno-kulturalnego "Strony". Towarzyszy mu wiersz Ewy Parmy "Fortepian Szopena w miescie Krefeld".
czytaj fragmenty...

Joanna Kern - Ur. 1948. Publikuje w polskich czasopismach: "Sląsk", "Strony" i "Indeks". Organizuje wystawy malarskie i reżyseruje przedstawienia teatralne. Mieszka w Krefeld.

Ewa Parma - Ur.1961. Anglistka. Wydała tomiki "Tylko dla modliszek" i "W strefie ognia". Mieszka w Katowicach.Kazimierz Kutz o książce:

"Wydawnictwo MAMIMKO z Nowej Rudy wydało cudną książkę Joanny Kern & Ewy Parmy "Hajer blues i inne historie". To dzieło dwóch Ślązaczek, emigrantek stanu wojennego z Krefeld, nawiedzonej malarki (proza) i nawiedzonej poetki (wiersze). Te szalone i utalentowane kobiety (o europejskiej renomie) piszą w przysłanym egzemplarzu książki ("Dla Pana Kazimierza Kutza, praprzyczyny i bohatera tej książki - Joanna Kern i Ewa Parma"), że po przeczytaniu "Piątej strony świata", z poruszenia pamięci, stworzyły swoją książkę. Jestem wniebowzięty, że tyle śląskiego piękna złożyło się w jednym kopczyku. Jakaż siła i ileż talentu w tych dwóch babach z Katowic i Kostuchny! Pozdrawiam Was, krajanki miodopitne!".
[gazeta.pl]Nowości
Newsy
Nowości!ŚSG patronowała projektowi IMPERIUM SNU, w ramach którego artystka Justyna Gruszczyk zapraszała do dzielenia się snami, które dzieją się w Katowicach. Najciekawsze literacko sny publikujemy na stronie. czytaj sny...

Ponadto nowości w Strefie Krytyki: recenzje Oliwii Betcher, m.in. poezji Agnieszki Gałązki. czytaj recenzję...

zapraszamy!
Nowości
Newsy
W Strefie Twórczości fragmenty nowych publikacji: Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej oraz Wioletty GrzegorzewskiejGenowefa Jakubowska – Fijałkowska:"ze mnie robaka i z robaka wiersze"/ "from me a worm and of the worm verses" w przekładzie Marka Kazmierskiego. Wiersze mocne, poruszające. Tym razem w przekładzie na język angielski.
czytaj...
czytaj wcześniej publikowane w ŚSG wiersze poetki...


„Notatnik z wyspy” Wioletty Grzegorzewskiej- to współczesne silva rerum emigrantki, pamiętnik dokumentujący sześć lat pobytu pisarki na wyspie Wight w Anglii. Czytelnik może obserwować intymny świat współczesnej „kobiety trzydziestoletniej”, poetki, matki, która zmaga się z nową rzeczywistością, uciekając często w swoje iluzoryczne światy: literatury, wspomnień, imaginacji (...)".
czytaj fragmenty Notatnika...
czytaj fragment poematu W tysiącu i jednym kawałku...
Nowości
Newsy
Nowości w Strefie Literatury


Bardzo, bardzo dużo nowości w ŚSG, zwłaszcza w Strefie Twóczości, na bieżąco aktualizowanej... Wymieńmy najnowsze propozycje:

Katarzyna T.Nowak i jej wizja prozy: "Nie wiem, po co idealizować rzeczy, które się przeżyło. To nie jest celem literatury. Dobre książki budzą człowieka z uśpienia, z letargu, z drzemki popołudniowej, mają coś czytelnikowi powiedzieć, mają budzić emocje".

Wiersze Krystyny Myszkiewicz, która wydała zbiory: Gniazdo na odludziu, Klaustropolis (płyta poetycko-jazzowa, marzec 2007, pismo literackie Portret), Na pstryk i zew (jako I Nagrodę w Konkursie im. Ratonia, Wyd. Galeria MBWA Olkusz 2008), która to książka była nominowana do Nagrody Cogito w roku 2009. W przygotowaniu do druku (czerwiec 2012) tomik Głębiel w Zeszytach Poetyckich.

Poezja Doroty Ryst, krytyczki, animatorki kultury.Dorota Ryst jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Jej wiersze były publikowane w almanachach pokonkursowych, antologiach oraz prasie literackiej (m.in. „Topos”, „Bliza”, „Migotania”, „Łabuź”, „Gazeta Kulturalna”).

Agnieszka Będkowska-Kopczyk, rocznik 1972. Zajmuje się językoznawstwem slawistycznym i tłumaczy literaturę słoweńską na polski, czasem także polską na słoweński. Jej tłumaczenia ukazywały się w pismach literackich (m.in. „Studium”, „Arkadia”, „Pobocza”, „Dziennik Portowy”, „Opcje”) oraz w wydaniach książkowych. W ŚSG dzieli się swoimi wierszami.

Izabela Wageman tak mówi o sobie: "Jestem kobietą z wadami i zaletami typowymi dla tej płci. Mam rodzinę, której strzegę jak lwica. Poza rodziną mam też pracę, dawniej z powołania, dziś z konieczności i poczucia obowiązku. Tak się dzieje, gdy system absurdem zabija ducha idei. Odrębną sprawą jest pisanie. Nie jestem zwolenniczką zadawalania wszystkich i poddawania się nurtowi - wszystko jest kwestią… Nie znaczy to, że nie przyjmuję krytycznych uwag. Wskazówki kilkorga mądrych ludzi sprowadziły mnie z manowców". W ŚSG wiersze Izabeli.

Zapraszamy do lektury!
Dzień Matki w ŚSG
Newsy
Dzień Matki w ŚSG26 maja, Dzień Matki, a u nas wiersze. Ciekawe, zaskakujące. Niektóre piękne, niektóre piękne zbyt - ale tego dnia wybaczamy czułość i patos, doceniając autentyczność i prawdę utworów. Kilkanaście wierszy, kilka laurek, wyznań. Serdecznie zapraszamy do lektury, życząc wszystkim Mamom szczęścia.

czytaj...
"Sinicuik" Elizy Chojnackiej
Newsy"Sinicuik" to książka nieco podobna do "Nieporządnej?", wzbogacona o pewien wymiar filozoficzny. Fabułę osnuto na tle tragicznego wydarzenia, jakim było uwięzienie siostry głównej bohaterki przez chińskich okupantów. Zdeterminowana kobieta chce pomóc bliskiej osobie, która zmaga się z komunistycznym terrorem.
W tym celu przybywa do byłego klasztoru, gdzie przestaje „być sobą”. Bierze udział w licznych „niemoralnych scenach”, z których z czasem paradoksalnie czerpie satysfakcję.

Śląska Strefa Gender objęła patronat medialny nad książką, na naszej stronie znajdziecie Państwo informacje, noty, odsyłacze do strony promującej powieść. Na bieżąco informacje temat działań autorki można śledzić na jej stronie www.elizachojnacka.pl oraz na jej blogu www.blog.elizachojnacka.pl. Na stronie wydawnictwa Nowy Świat można przeczytać fragment książki: http://blog.nowy-swiat.pl/?p=1981.

Eliza Chojnacka - (ur. 1975) w 2008 roku otrzymała Literacka Przepustkę Zwierciadła”. Autorka kontrowersyjnej książki pt. "Nieporządna?", która wśród czytelników wzbudza skrajne emocje. W swoich tekstach porusza problemy życia współczesnych kobiet z uwzględnieniem sfery erotyki, potrzeb swobody i otwartości w kontaktach damsko-męskich i damsko-damskich. Postawę swoich bohaterek określa krótko: Jesteśmy urodzone po to by, walczyć ze wszystkim, co konwencjonalne.


Nowości w Strefie Twórczości
Newsy
Mirka Szychowiak w Śląskiej Strefie GenderMirka Szychowiak jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina, laureatką nagrody w Ogólnopolskim Konkursie im. C. K. Norwida, I nagrody na I Ogólnopolskiej Biesiadzie Poetyckiej w Świdnicy. W 2010 roku zostały wydane dwa tomiki poetyckie autorki: “Jeszcze się tu pokręcę”, nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2011 oraz “Proszę nie płakać”, jako główna nagroda w OKP “Malowanie słowem”. Wiersze autorki znalazły się także w dwujęzycznej antologii “Free over blood” wydanej w październiku przez Off_Press i Zeszyty Literackie (...)

czytaj wiersze...
Nowości
Newsy
Poetki z Zagłębia w Strefie Twórczości


Annais - Anna Alochno-Janas, poetka urodzona w Sosnowcu, W 2012 ukazał się jej tomik Arachnologia. Strona internetowa: http://www.annais.pl.
Pisze pod pseudonimem Annais, który powstał z połączenia imion Anna i amerykańskiej pisarki Anais Nin. Przybranie pseudonimu pisarskiego było przemyślanym zabiegiem autokreacyjnym mającym na celu zaznaczenie indywidualności i twórcze podejście do własnej tożsamości. Jest to zarazem gest feministyczny: nazwanie samej siebie imieniem to akt wyboru w przeciwieństwie do nazwisk, które określają kulturową przynależność. Zapraszamy do poezji Annais!

Judyta Ciszewska - pochodzi z Będzina. Zadebiutowała wierszem ''Chwila szczęścia'' w Gazecie Kulturalnej. Publikowała m.in w ; Lamelli, Kuźni Literackiej, Libertasie, Angorze i Zgłębiarce - mapa miejsc ciekawych. Współautorka ''Antologii Poetów Wsi. Słowa przysiadły na miedzy..'' (2012). Związana jest z portalem liternet.pl. Wychowała się w malowniczej wsi w Kuźnicy Piaskowej, gdzie mieszka do dziś. czytaj wiersze...

Ena Kielska - pochodząca z Sosnowca autorka tomików poezji "Witam państwa w mojej audycji gotyk i seks "(Ekspresja 2008), "Weź napisz o mnie wiersz" (e-bookowo 2011), filmu "Ballada o morderstwie" (2009) oraz książki „Pamiętnik Wendy” (e-bookowo 2012). czytaj wiersze...
Nowa antologia poezji
Newsy
Antologia. Poeci i poetki przekraczają granice. Sto wierszy.Polecamy, wydaną pod redakcją Tomasza Gerszberga, Elizy Kąckiej, Konrada C. Kędera, w Wydawnictwie FA-art w Katowicach 2011r., książkę Poeci i poetki przekraczają granice. Sto wierszy.

Ze Wstępu:"Fundacja Otwarty Kod Kultury we współpracy z Wydawnictwem FA-art podjęła inicjatywę wydania antologii współczesnej poezji zatytułowanej Poeci i poetki przekraczają granice. Sto wierszy. Antologia powstała jako część projektu, który uzyskał w 2011 r. dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez miasto stołeczne Warszawę w związku z Polską Prezydencją w Radzie Europy. Radę Wydawniczą antologii stworzyli Inga Iwasiów oraz Piotr Śliwiński, którzy są także członkami Rady Fundacji Otwarty Kod Kultury. Redaktorami antologii zaś zostali Konrad C. Kęder, prezes Fundacji Otwarty Kod Kultury i redaktor naczelny kwartalnika „FA-art”, oraz Eliza Kącka i Tomasz Gerszberg, autorzy i współpracownicy kwartalnika „FA-art”. Może najważniejsze jest jednak, że wszystkie wyżej wymienione osoby aktywnie uczestniczą we współczesnym życiu literackim jako czynni poeci bądź literaturoznawcy. Nie od rzeczy będzie też wspomnieć, że redaktorzy należą do trzech kolejnych „roczników”: 60., 70. i 80.

Taki też, uwzględniający autorów roczników 60., 70. i 80., jest wybór, który prezentujemy Czytelnikowi, co przekłada się na układ wierszy w antologii. Formuła przekraczania granic pojawiająca się w tytule tyleż nas przy tym wyborze ograniczała, co inspirowała. Wybór jest bowiem autorski w pełnym tego słowa znaczeniu: każde z nas ma swoje preferencje i skojarzenia, i choć cieszy nas balans na granicy powagi, pograniczność poetyk i tematów, to dla tej pograniczności nie szukaliśmy innego wspólnego mianownika niż nasza satysfakcja czytelnicza. Uprzedzając wszelkie pytania, które na pewno się pojawią, deklarujemy jednocześnie, że staraliśmy się nie zamieszczać wierszy tych autorów, którzy granice dawno już przekroczyli. "

Spis treści: czytaj więcej...

Więcej informacji: Strona akcji promującej książkę: http://100wierszy.pl; Strona książki na Facebooku: http://www.facebook.com/100wierszy


Strona 5 z 9 << < 2 3 4 5 6 7 8 > >>


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,244,302 Unikalnych wizyt