Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Wyjaśnienie
Wyjaśnienie. Nocna pora oraz ogromne upały źle wpłynęły na naszą sprawność motoryczną i emocjonalną, szybkość i sensowność podejmowanych decyzji..
Pod wpływem tej osłabiającej fali na naszą stronę wdarły się treści, które nie powinny się (przez szacunek dla naszych Czytelników i Autorów) pojawić. Mamy na myśli fragment wywiadu z Panem Andrzejem Ballo, w którym wypowiada się o artystach-homoseksualistach w humorystycznym, acz przekraczającym granice dobrego smaku, tonie.
Pod wpływem tej samej fali gorąca treści te zostały usunięte (co także nie powinno się zdarzyć, gdyż cenzura jest ostatnią rzeczą, której życzymy sobie na naszej stronie).
Zainteresowanym wywiadem (skądinąd ciekawym, pełnym sarkastycznego i ostrego humoru) rozmowę udostępnimy. Kontakt: literatura@gender.pl
Za zamieszanie serdecznie przepraszamy, zarówno Autora, pana Andrzeja Ballo, jak i wszystkich Czytających.
Zespół Śląskiej Strefy Gender
DZIEŃ DZIECKA
Dzień Dziecka w ŚSG

Już wkrótce nasze ulubione Święto! Z tej okazji chcemy na naszej stronie umieścić zestaw tekstów tematycznie/ formalnie/ duchowo/ (...) nawiązujący do motywu DZIECKA. Czekamy na wiersze (ewentualnie prozę) spontaniczne, radosne, postrzelone, irracjonalne. Wiersze-żarty, gry słowne.

Nie ukrywamy jednak, że oczekujemy na utwory warsztatowo dojrzałe :) Teksty należy nadsyłać na adres: literatura@gender.pl lub gender@gender.pl. Zapraszamy!

czytaj wiersze...
Śląski Wawrzyn Literacki
POLECAMY!!!!!

2013-05 - 23, Biblioteka Śląska, Benedyktynka, godz. 17:00, Klub Dobrej Książki.


Nominację do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki - "Ze mnie robaka i z robaka wiersze / Of me a worm and of the worm verses" Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej przedstawi dr Karol Maliszewski - poeta, prozaik, krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkanie poprowadzi dr hab. Dariusz Nowacki, fragmenty książki przeczyta red. Maria Kempińska.

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska - ur. w 1946 roku w Mikołowie. Autorka tomów wierszy: "Dożywocie", (1994r.), "Pan Bóg wyjechał na Florydę" (1997r.), "Pochylenie" (2002r.), "Czuły nóż" (2006r.), "Ostateczny smak truskawek" (2009r.). W 2010 r. ukazał się zbiór "I wtedy minie twoja gorączka", będący wyborem wierszy z lat 1994-2009. Wiersze autorki tłumaczone były na język czeski, serbski, słoweński, niemiecki i angielski. Mieszka i pracuje w Mikołowie.

czytaj wiersze...

w przekładzie...

w przekładzie Marka Kazmierskiego...
Dzień Kobiet W ŚSG
Dzień Kobiet W ŚSG


...
żadnych mężczyzn, święto poetek:

Dzień Kobiet!
8 marca Święto Poetek - i One na naszej stronie. 21 wierszy, 21 wizji kobiecości - wspaniałej, różnorodnej, intrygującej.
Baaardzo zapraszamy. Z życzeniami cudowności!


zapraszamy...
wiersze o miłości
Newsy
Wiersze o miłościNasz walentynkowy zestaw wierszy o miłości.

A w nim, między innymi, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Ewa Parma, Elżbieta Lipińska, Aleksandra Zbierska, Hanna Dikta, Robert Rutkowski, Jakub Sajkowski, Paweł Podlipniak, Bogumiła Jęcek, Ewa Olejarz, Małgorzata Południak, Magdalena Gałkowska. I kilka jeszcze innych poetek i poetów, którzy postanowili podzielić się z nami swoimi najlepszymi wierszami o miłości.

zapraszamy...
Ciało - obraz - słowo
Newsy
"Ciało - obraz - słowo. Kanały komunikacji w kulturowej interpretacji tożsamości płciowej"

Centrum Scenografii Polskiej, Oddział Muzeum Śląskiego serdecznie zaprasza na spotkanie towarzyszące wystawie „Płeć w projekcie”, podczas którego porozmawiamy o metodach komunikacji w filmie, teatrze, literaturze w ramach teorii płci kulturowej. Zapraszamy 21 lutego 2013 / godz. 17.00. Wstęp wolny! W panelu udział wezmą:dr hab. Małgorzata Radkiewicz / gender w filmie / Adiunkt w Katedrze Mediów Audiowizualnych UJ w Krakowie. Filmoznawczyni, zajmuje się zagadnieniami współczesnego kina i mediów oraz problemem gender, czyli społeczno-kulturowej tożsamości płci; autorka książek i artykułów na temat artystycznej kreacji oraz interkulturowego i intermedialnego komunikowania, a także szeregu opracowań z zakresu gender.

Prof. dr hab. Krystyna Kłosińska / gender w literaturze i krytyce feministycznej / Wykładowca UŚ, Gender Studies UJ oraz IBL PAN, literaturoznawca, badaczka kobiecego pisarstwa z perspektywy krytyki feministycznej, finalistka Nagrody „Nike” w 2000 r.

Dr Anna Nacher / gender w nowych mediach / Adiunkt w Katedrze Mediów Audiowizualnych UJ w Krakowie. Zajmuje się teorią mediów w perspektywie kulturoznawczej, studiach genderowych, antropologii audiowizualności, nowych zjawiskach w kulturze współczesnej, przemianach związanych z procesami globalizacyjnymi.

Dr Ewa Dąbek-Derda / gender w teatrze / Kulturoznawca, teatrolog, adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autorka licznych tekstów poświęconych polskiej scenografii publikowanych w tomach zbiorowych i pokonferencyjnych. Zajmuje się dramatem i teatrem współczesnym, problematyką gender w teatrze polskim, a także współczesną plastyką teatralną.


Centrum Scenografii Polskiej | Katowice | pl. Sejmu Śląskiego 2, tel. 32 251 57 14 | sekretariatcsp@scenografia-polska.pl
Polecamy!
Newsy
Spotkanie z Barbarą Sęk
Spotkanie z Barbarą Sęk, autorką powieści obyczajowej "Dlaczego ona?", wydanej w 2012 roku nakładem wydawnictwa Replika.
MIEJSCE: KRAKÓW, KINOTEATR WRZOS, Ul. Zamoyskiego 50
DATA: 04. 02. 2013 (poniedziałek), godzina: 17:30

Podczas spotkania autorka zaprezentuje fragmenty powieści, recenzje wydanej książki. Opowie o inspiracjach, swoich pasjach, pracy zawodowej w teatrze dla dzieci (Teatrze Otwartym) i dalszych planach literackich. Zdradzi motywy powstania książki, kulisy jej tworzenia. Opowie o zmaganiach debiutanta, o zdobywaniu warsztatu pisarskiego. Zaprezentuje także krótsze formy literackie..., jakie do tej pory stworzyła, a przede wszystkim zapozna Czytelników z fragmentami aktualnie redagowanej powieści. I oczywiście odpowie na pytania Gości i podpisze egzemplarze książki "Dlaczego ona?".
Serdecznie zapraszamy Sympatyków, Sceptyków, aktualnych i przyszłych Czytelników.

Organizatorzy:
Kinoteatr Wrzos, Teatr Otwarty T. O., Wydawnictwo Replika

Spotkanie poprowadzą: Natasza Słysz - Czaja, Dariusz T. Cywka.
Informacje pod numerem telefonu:
(12) 656 - 10 - 50
lub pod adresem e - mail:
kontakt@kinoteatrwrzos.pl
Genowefa Jakubowska-Fijałkowska
Newsy
Genowefa Jakubowska-Fijałkowska: Poezja nie siedzi w słońcu / Poesie sitzt nicht in der Sonne


Polecamy nowy - niemiecki - wybór wierszy Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej "Poezja nie siedzi w słońcu / Poesie sitzt nicht in der Sonne".

"W tomie "Poezja nie siedzi w słońcu / Poesie sitzt nicht in der Sonne" Wydawnictwo Pop przedstawia po raz pierwszy w Niemczech reprezentatywny przekrój niezwykłej twórczości Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej, jej zebrane w tym tomie wiersze przypominają klatki filmowe ze scenami z życia ludzi na marginesie społeczeństwa. Jest więc okazja, żeby odkryć poetkę, której lakoniczne i dlatego tak sugestywne opisy ciał zniszczonych przez przemoc i samookaleczenia, przez alkohol, narkotyki i inne choroby, przez odwyk i leki wywołują skojarzenia z poezją Gottfrieda Benna. On poznał cierpienia chorych ciał jako lekarz, ona jako osoba uzależniona i pacjentka cierpiała z powodu własnego ciała. W czasach obsesji na punkcie nieskazitelnej piękności i złudnej wiary w wieczną młodość poezja Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej jest niesłychaną prowokacją. To irytująca, często bolesna lektura, w której trudne do wytrzymania obrazy destrukcji i degeneracji mieszają się z poetyckimi obrazami: trzyma w napięciu i przykuwa uwagę od pierwszego do ostatniego wiersza" (nota z okładki).

czytaj wiersze...


Genowefa Jakubowska-Fijałkowska – ur. w 1946 roku w Mikołowie. Wydała tomy wierszy: Dożywocie (1994), Pan Bóg wyjechał na Florydę (1997), Pochylenie (2002), Czuły nóż (2006), Ostateczny smak truskawek (2009), wybór wierszy i wtedy minie twoja gorączka (2010), Performance (2011), ze mnie robaka i z robaka wiersze/of me a worm and the worm verses (2012 Off_Press Londyn) Ukazały się także wybory wierszy poetki w języku czeskim: Něžný nůž (2011) i w języku niemieckim: Posie sitzt nicht in der Sonne (2012). Wiersze publikowała także w „ANTHOLOGIA #2”(2010) wydanej przez Off_Press Londyn, oraz w serbskiej antologii poezji polskiej w tłumaczeniu Biserki Rajčić (2012). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Urszula Usakowska-Wolff, urodzona 30.09.1954 r. w Warszawie; w latach 1964-1966 mieszkała w Bernie, od 1970 do 1974 r. w Bukareszcie, gdzie rozpoczęła studia filologii germańskiej i romańskiej, które kontynuowała od 1974 do 1977 r. Warszawie; absolwentka Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1977 do 1981 r. redaktorka Polskiego Radia w Warszawie, po wprowadzeniu stanu wojennego 13.12.1981 r. zwolniona i obłożona zakazem publikacji (...)
16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet
Newsy
"Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet"


16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet to międzynarodowa kampania na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy ze względu na płeć. Wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną częścią praw człowieka.
W 16 dniach mieści się także 1 grudnia, Światowy Dzień AIDS, oraz 6 grudnia, rocznica masakry w Montrealu. W kampanii „16 Dni Akcji...” co roku bierze udział ponad dwa tysiące organizacji w 160 krajach.

Śląska Strefa Gender właczając się w akcję, prezentuje wiesze i prozę, dotyczące szeroko rozumianej przemocy (fizycznej, psychicznej, symbolicznej...) wobec kobiet.
Interesujących poetki, pisarki, przejmująca i bardzo osobista twórczość. Zapraszamy!

twórczość...
nowości
Newsy
Justyna Radczyńska w Śląskiej Strefie Gender


Justyna Radczyńska jest współredaktorką głośnej antologii poezji kobiet „Solistki” (Staromiejski Dom Kultury w Warszawie 2009). Ponadto redaktorką serwisu nieszuflada.pl, współautorką portalu www.literackie.pl. Wydała tomy: „Podmiana Joli Grosz” (2005) i „Nawet” (Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków) oraz w 2009 „Kometa zawraca” (Staromiejski Dom Kultury w Warszawie). Autorka pocztówek - Profitrolek.

Zapraszamy do wywiadu Moniki Glosowitz z Justyną Radczyńską oraz twórczości poetki:

wywiad...
twórczość, pocztówki...


Tekst: Justyna Radczyńska, opracowanie graficzne: Agata Cygańska; grafika: Charles Émile Egli; źródło grafiki: commons.wikimedia.org

Hanna Dikta
Newsy
Nowe wiersze Hanny Dikty w Strefie Literatury
Teksty pochodzą z debiutanckiego tomiku poetki "Stop-klatka", wydanego przez Zeszyty Poetyckie.

czytaj wiersze ...

O zbiorze wierszy Hanny Dikty:

Zapis oswajania traumy śmierci, dorastania, poczucia wyobcowania i nieudanych związków w wydaniu Hanny Dikty okazuje się nasycony silnymi emocjami, a zarazem doskonały artystycznie. Pozostaje czekać w napięciu na kolejne książki autorki. (Weronika Górska w „Art Papierze")

Hanna Dikta stworzyła bohaterkę transgresyjną, przekraczającą granice kultury i zastanych schematów, wielowymiarową, reinterpretującą śmierć. Niniejszym debiutem polska poezja funeralna wzbogaciła się o dojrzałą poetkę, która w intymny sposób potrafi mówić o sprawach najważniejszych – miłości i przemijaniu. (Dawid Jung)

Debiut Hanny Dikty "wiele obiecuje – niebanalnym językiem, namysłem, świeżą refleksją i świadomą rezygnacją z panoszącej się w najmłodszej współczesnej poezji pustej „nowomowy”. A napięcie liryczne jej strof cechuje rzadko dziś spotykany autentyzm. (Wanda Skalska w „Latarni Morskiej")

więcej: http://www.zeszytypoetyckie.pl/debiuty/960-hanna-dikta-ju-w-sprzeday
Strona 4 z 9 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,244,643 Unikalnych wizyt