Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Martyna Buliżańska
Newsy
Martyna Buliżańska w ŚSG
Martyna Buliżańska - Urodzona w 1994 roku. W 2010 roku opublikowała zestaw wierszy w antologii "Poetyckie debiuty 2010" w ramach projektu „Połów”, którego jest laureatką. Za debiutancki tom "moja jest ta ziemia" otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2014. Mieszka na Kujawach.


"Roman Honet przy okazji wspomnianego Połowu pisał o jej poezji: Martyna Buliżańska przekonała mnie czymś odmiennym: suwerennością i jakąś chropowatą nieprzystępnością. Nie wchodzi w koleiny modnych obecnie poetyk, nie ugłaskuje wiersza, nie nagina go pod preferencje czytelnika. Po czym dodawał: W młodym wieku pisze nieporównywalnie oryginalniejsze wiersze niż cały zbiór jej znacznie starszych koleżanek i kolegów po piórze, którzy musieli nauczyć się tego, co Buliżańska – nie ma żadnych wątpliwości, że dzięki talentowi – posiada już teraz” [z materiałów Biura Literackiego].


czytaj wiersze...
Grzegorz Tomicki
Newsy
Grzegorz Tomicki w ŚSG


Mężczyźni piszą. W Strefie - Grzegorz Tomicki

Grzegorz Tomicki (ur. 1965). Krytyk literacki, poeta, publicysta, wykładowca, doktor nauk. Stale współpracuje z miesięcznikami „Odra” i „Twórczość” oraz kwartalnikiem „FA-art”. Prowadzi blog literacki Szkice ciurkiem: Link Opublikował tomy wierszy: Miasta aniołów (1998), Zajęcia (2001) oraz satyrę społeczno-filozoficzną Pocztówki agambenowskie (2012). Wszystkie publikacje do ściągnięcia z sieci. Mieszka w Legnicy.


***

czytaj wiersze..

OcZko..

Marcin Sas
Newsy

Mężczyźni piszą... a dokładniej - Marcin Sas. Zapraszamy do lektury warszawskiego tego wierszy poety. Marcin Sas pisze przede wszystkim wiersze. Publikował w pismach: „Dwutygodnik”, „Wyspa”, „Pogranicza”, „Tygiel Kultury”, „Zeszyty Poetyckie” , „Wakat”, „Cegła”.
Jest autorem książki z wierszami „Po zapaści w języku obcym”, krótkich, upoetycznionych opowiadań „Prognozy fatalistyczne” oraz tomiku poetyckiego „Bezpowrotne wakacje Tourette’a”.
Aktualnie w trakcie pisania kolejnej książki poetyckiej pod wstępnym tytułem „Bajka na godziny”.

czytaj wiersze.......

W strefie krytyki - recenzja Darii Dziedzic tomiku „Bezpowrotne wakacje Tourette’a”. czytaj recenzję.......
erotyki w ŚSG
Newsy
walentynkowo


Z okazji Walentynek prezentujemy zestaw erotyków. Wśród autorek/autorów m.in.: Malgorzata Poludniak, Ewa Parma, Renata Iwaniec, Bogdan Zdanowicz, Waldemar Jestjednarzecz Kasubek, Grzegorz Kielar, Eliza Moraczewska, Łucja Dudzińska, Sabina Waszut, Hanna Dikta, Rafał Różewicz, Zbigniew Milewski, Joanna Danuta Bieleń, Lena Pelowska, Dorota Nowak, Roma Jegor i inni. Zapraszamy! <3czytaj wiersze.......
Iwona Małgorzata Żytkowiak
Newsy


Iwona Małgorzata Żytkowiak w ŚSG!Iwona Małgorzata Żytkowiak - absolwentka filologii polskiej na US, ukończyła Studia Filozoficzno – Etyczne oraz Podyplomowe Studia w IBL PAN w Warszawie. Nauczycielka. Matka czterech synów. Powieści: „Tonia”, „Spotkania przy lustrze”, Kobiety z sąsiedztwa", "Tam, gdzie twój dom". Członkini Związku Literatów Polskich, publikuje na łamach Pegaza Lubuskiego.

Fragment najnowszej powieści, która ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Prószyński i s-ka tylko u nas -http://www.gender.pl/readarticle.php?article_id=354

O pisaniu

"Pisałam od zawsze, na wszystkim i gdzie bądź, stąd uzbierało mi się ileś kilogramów kalendarzy, zeszytów, brulionów. Uwielbiałam bruliony, notesy. Wyszukiwałam takie, które wyróżniały się: grube okładki wytłaczane, jakieś fantastyczne rysunki. Kiedyś zewidencjonowałam zapiski i chciałam popalić wszystkie te papierzyska, ale mąż mnie powstrzymał. Myślę, że przyszło mu do głowy podobnie ja mnie, że nie należy tak do końca ufać technice. Chowałam więc znowu wszystko do pudeł po butach i wrzuciłam na dół do szafy.


Pisałam wiersze. I nawet byłam dość bliska wydania ich. Był to rok bodajże 87, coś tam powysyłałam, coś zawiozłam – było to dawno, więc i przekaz nieostry. W każdym razie pojechałam na spotkanie z redaktorem i wręczyłam mu maszynopis (tak maszynopis). Wyszliśmy. Zapaliłam papierosa, jednego drugiego. Trudno było mi oddalić się spod redakcji. Na murku w parku stwierdziłam, że ja tego absolutnie nie chcę upubliczniać, że to taka straszna forma ekshibicjonizmu, na którą ja w żaden sposób nie byłam przygotowana. Wróciłam, zabrałam wiązany skoroszyt i przeprosiłam.
I popisywałam sobie dalej. Na karteluszkach, karteczkach, notesikach. I to wszystko tez przeniosłam do folderu, opatrzonego tytułem . I mam
".
Maciej Taranek w Strefie Mężczyźni piszą
Newsy

Maciej Taranek w ŚSG


Maciej Taranek (ur. 1986) - podmiot liryczny wierszy Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, wieloletni współpracownik PEN Clubu, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, redaktor Poważnego Pisma Literackiego, laureat konkursu im. Tadeusza Różewicza i turnieju jednego wiersza im. Adama Zagajewskiego, prywatnie jest baristą.


polecamy:


- książka Macieja Taranka w wersji online - http://issuu.com/rozdzielczosc-chleba/docs/maciej_taranek_-_repetytorium


- recenzja Olivii Betcher na naszej stronie: czytaj recenzję "Repetytorium"......
Grzegorz Kwiatkowski w ŚSG
Newsy
Mężczyźni piszą


Mężczyźni piszą to nowa zakładka na naszej stronie, a w niej poeci: Jakub Sajkowski, Marek Czuku, Paweł Barański, Piotr Macierzyński, Wojciech Roszkowski, Robert Miniak, Olgierd Dziechciarz, Damian Sawa, Maciej Merkel, Zenon Dytko.

W ramach "męskiego pisania" zapraszamy do lektury wierszy Grzegorza Kwiatkowskiego - poety, muzyka, członka zespołu Trupa Trupa autora czterech tomów wierszy. Wyliczmy je „Przeprawa” (2008), „Eine Kleine Todesmusik” (2009), „Osłabić” (2010) i ostatnie - „Radości” (2013). Ponadto wielokrotnie nagradzany: dwukrotnie zgłoszony do Paszportów Polityki (2009, 2010). Stypendysta programu „Młoda Polska” (2013). Stypendysta Ministra Kultury (2012). Laureat nagrody Splendor Gedanensis (2011, nominowany także w 2010). Laureat nagrody Gazety Wyborczej Sztorm Roku (2012, nominowany także w 2008, 2009 i 2010). Laureat Nagrody Artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (2011). Laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2009). Stypendysta Fundacji Grazella (2009). Stypendysta Miasta Gdańska (2010). Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego (2011). Publikował m.in. w Zeszytach Literackich, Tygodniku Powszechnym, Twórczości, Gazecie Wyborczej, Midraszu, Dzienniku, Lampie, Dwutygodniku, Fa-arcie, Kwartalniku Artystycznym i Odrze. Tłumaczony na język angielski (Marek Kazmierski - „Powinni się nie urodzić” / „They Should Not Have Been Born”) oraz na język niemiecki (Bernhard Hartmann - „Radości” / „Freuden”).

czytaj wiersz z tomu "radości"...

Na stronie także recenzja Olivii Betcher: czytaj recenzję "radości"...

Zapraszamy do zaglądania :)

„16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”
Newsy
„16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”„16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” - to międzynarodowa kampania na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy ze względu na płeć. Wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną częścią praw człowieka. W 16 dniach mieści się także 1 grudnia, Światowy Dzień AIDS, oraz 6 grudnia, rocznica masakry w Montrealu. W kampanii „16 Dni Akcji...” co roku bierze udział ponad dwa tysiące organizacji w 160 krajach.

W tym roku - Poetki ze Wspólnego Pokoju (Maria Cyranowicz, Aneta Kamińska, Joanna Mueller, Natalia Malek, Kamila Pawluś, Justyna Radczyńska) wyszły naprzeciw (pomocy i mocy).

Będą czytać, krzyczeć, szeptać, tupać wiersze o tym, co boli, muli, kole, wstydzi się, brzydzi, siedzi w środku.

Czytane zostaną wiersze poetek polskich i obcych, znanych i nieznanych, żyjących i nieżyjących, między innymi i te prezentowane w ramach ubiegłorocznej akcji na naszej stronie.

Wyjdź, przyjdź i Ty:

26.11.2013 (wtorek), godz. 20.00 Feminoteka, ul. Mokotowska 29a
2.12.2013 (poniedziałek), godz. 18.30 Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2Śląska Strefa Gender włączając się w akcję, prezentuje wiesze i prozę, dotyczące szeroko rozumianej przemocy (fizycznej, psychicznej, symbolicznej...) wobec kobiet.
Wiersze, które do nas napłynęły: czytaj ...

Eliza Moraczewska
Newsy
Eliza Moraczewska w Strefie Literatury.


Eliza Moraczewska. Szczecinianka, kulturoznawca, pilot wycieczek, prozaiczka. Szczecin to jej stały punkt odniesienia, a kulturoznawstwo – drugie wyznanie. Laureatka kilku konkursów literackich, autorka powieści „Jako w niebie” (wyd. Novae Res, 2013), debiutantka Poznania Poetów (2013).

O powieści: "Bohaterka - samotna od lat kobieta. Miejsce - duże miasto. Tło - codzienne wydarzenia, pozornie pozbawione większego znaczenia, z braku lepszych urastające jednak do rangi wręcz epokowej. Ta codzienność wywołuje erupcję niepohamowanych skojarzeń i dopowiedzeń, z jakich wyłania się obraz bogatej wewnętrznie kobiety, która walcząc i nieustannie przegrywając poddaje się w końcu bezsilności. I w tym właśnie momencie książka się rozpoczyna. W ostatnim, nieświadomym akcie desperacji bohaterka próbuje nadać sens własnemu życiu - żywiąc się życiem innych. Zaczyna obserwować swoich sąsiadów, dostosowuje do ich codziennego rytuału. Z dnia na dzień ich życie staje się dla niej o wiele ważniejsze niż własne...".

Już dziś do przeczytania fragment recenzji powieści "Jako w niebie", wkrótce recenzja. Zapraszamy!

czytaj fragment "Jako w niebie"...


czytaj recenzję książki "Jako w niebie"...
OcZKO, czyli strefa 21 pytań
Newsy
OcZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ


OcZKO, czyli 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/ poety reprezentującej/ego różnorodną poetykę, środowisko, pokolenie. Łączy ich, bez wątpienia, talent. O poezji w pigułce. Niekoniecznie "poradnikowo". Niekoniecznie dla początkujących.
Pomysł, realizacja, energia i ekspansja Strefy 21 - Joanna Fligiel. Jak dotąd odpowiedzi na 21 pytań Joasi udzielili: Barbara Gruszka-Zych, Beata Patrycja Klary, Ewa Parma, Roma Jegor, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Piotr Macierzyński, Magdalena Gałkowska, Wioletta Grzegorzewska, Joanna Lech, Marta Fox, Bogdan Zdanowicz, Dariusz Adamowski, Elżbieta Lipińska, Elżbieta Binswanger-Stefańska, Rafał Gawin, Joanna Mueller, Marek Kołodziejski, Roman Honet, Tomasz Pietrzak, Małgorzata Köhler (kolejność przypadkowa). Liczymy na więcej i zapraszamy do lektury! czytaj....


[Publikowanie wywiadów bez zgody autorki jest naruszeniem prawa autorskiego].

[foto: http://www.faslook.pl]
Marek Czuku w ŚSG
Newsy
Marek Czuku w Śląskiej Strefie Gender


Zapraszamy do lektury wierszy Marka Czuku ze zbioru "Facet z szybą".

Marek Czuku - ur. 19 czerwca 1960 r. w Łodzi, gdzie mieszka do tej pory. Z wykształcenia fizyk i polonista (Uniwersytet Łódzki). Wydał dotychczas jedenaście tomów poetyckich. Oprócz wierszy pisze małe formy prozatorskie, recenzje, szkice, felietony, piosenki oraz teksty publicystyczne. Publikował w wielu pismach literackich i kulturalnych, m.in. na łamach „Twórczości”, „Nowych Książek”, „Odry”, „Akcentu”, „Toposu”, „Kwartalnika Artystycznego”, „Więzi” (...).

Na naszej stronie można też przeczytać recenzję tomiku.

czytaj wiersze...

czytaj recenzję...
Strona 3 z 9 < 1 2 3 4 5 6 > >>


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,244,880 Unikalnych wizyt